Wraz ze wzrostem presji konsumentów na produkty przyjazne dla środowiska, wzrosło także zapotrzebowanie na alternatywne opakowania ekologiczne. Temat ochrony środowiska jest dziś szeroko znany i propagowany. Z roku na rok wzrasta praktykowanie postaw przyjaznych dla ziemi, co przekłada się także na nawyki klientów.
Dzisiaj klienci stawiają na ekologię
Z pewnością każdy się zgodzi, że wygląd opakowania ma szczególne znaczenie dla klientów. To jakich emocji doznają podczas odbierania, a później wypakowania produktu wpływa w szczególny sposób na wizerunek marki. Stąd też w ostatnich latach zwiększyła się estetyka opakowań. Są one zdecydowanie bardziej przyjazne dla oka i nie służą tylko jako ochrona podczas transportu.
Producenci dostrzegli w opakowaniach darmową powierzchnię reklamową. Dodatkowo do opakowań często wrzucane są krótkie liściki dla klientów, które wzmagają uczucie bliskości relacji pomiędzy konsumentem, a sklepem. Jednocześnie obecnie zachodzą nowe zmiany i dzisiaj dla klientów to za mało. Ważny wpływ na decyzje zakupowe ma to, czy opakowanie jest ekologiczne.
Czym są opakowania przyjazne dla środowiska?
Nie jest łatwo zdefiniować ekologiczne opakowania, wszystko zależy od kontekstu. Dlatego możemy założyć, że każde opakowanie, które powoduje mniej szkód dla środowiska i ludzi w porównaniu ze standardowym opakowaniem, można określić jako przyjazne dla środowiska. I ważnym czynnikiem, który ma na to wpływ, jest biodegradowalność.
Oczywiście jest wiele alternatywnych rozwiązań wśród opakowań, które są biodegradowalne i podlegają recyklingowi. Jednak najczęściej w użytku można spotkać opakowania biodegradowalne naturalnie zawierające:
- Karton – jest mocny i wytrzymały. Nadaje się do wielokrotnego użytku. Jednocześnie, by łatwo się rozkładał, nie może być laminowany.
- Papier – podobnie jak karton nadaje się do wielokrotnego użytku. Materiał, który najczęściej jest recyklingowany i zdecydowanie szybciej rozkłada się niż karton. Bardziej elastyczny, jednocześnie mniej wytrzymały.
- Papier bagasse – materiał wykonany z soku miazgi włókien trzciny cukrowej. Najczęściej stosowany w gastronomii i przy produktach spożywczych.
- Skrobię kukurydzianą – często stosowana do delikatnych przedmiotów. Świetnie zastępuje plastikowe, jednorazowe opakowania na jedzenie.
Z drugiej strony mamy opakowania, które nadają się do recyklingu. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że pozyskanie surowców do używania ich produkcji może wymagać znacznej ilości energii.
Do recyklingu nadają się opakowania z takich materiałów jak: papier, karton, szkło oraz niektórych tworzyw sztucznych. Warto zauważyć, że powraca szkło. Jednocześnie przez to, że jest ciężkie i łatwo może się pokruszyć nie będzie nadawać się do wielu zastosowań. Z kolei powszechne zastosowanie z tworzyw sztucznych mają plastikowe torby, pojemniki na lody czy butelki PET.
Ekologiczne opakowania do żywności
Najczęstszymi produktami, które kupują konsumenci, jest żywność i tutaj także stawiają na eko opakowania. Można powiedzieć, że ekologiczne zakupy stały się modne i współczesna Europa podąża tym trendem, a w szczególnym stopniu napędzają go młodzi ludzie, którzy stosunkowo największą część swoich dochodów wydają w sklepach.
Tak jak o ekologię opakowań, tak i w równym stopniu należy zadbać o to, by ich napełnianie i pakowanie było jak najbardziej przyjazne do środowiska. Na rynku jest dostępnych wiele maszyn, które są w stanie zoptymalizować proces napełniania opakowań do żywności. Maszyny nie tylko zmniejszają koszty i odciążają pracowników, ale także mają pozytywny wpływ na środowisko. Właśnie tego oczekują klienci.
By przyśpieszyć proces pakowania, warto zajrzeć na sklep z maszynami do pakowania żywności. Szczególnie gdy firma może wejść w okres, w którym zwiększa się popyt na produkty, a pakowanie ręczne staje się zbyt uciążliwe i pochłania za wiele czasu. Dodatkowo zwiększa higienę pracy, przez co jest zdecydowanie mniejsza szansa, że w opakowaniu znajdzie się jakaś rzecz niepożądana, która np. wypadła pracownikowi.
Saszetkarki do herbaty, płynów czy produktów granulowanych
Saszetkarki są świetnym rozwiązanie przy pakowaniu opakowań ekologicznych. Jak sama nazwa mówi, są to maszyny pakujące, które pozwalają na spakowanie produkty w saszetki. Zdecydowanie nadadzą się w sytuacji, gdy pakowanie przez pracowników zajmuje zbyt wiele czasu. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje saszetkarek, są to: saszetkarki płaskie i podłużne.
Podłużne często są wykorzystywane do kawy oraz cukru, a płaskie do ziół czy też przypraw. Szczególnie swoje zastosowanie znajdują w branży spożywczej. To tutaj znajduje się wiele produktów sypkich i płynnych.
Na które ekologiczne opakowania postawić?
Nie ma jednego najlepszego eko opakowania do wszystkich zastosowań. To producent musi wybrać optymalne rozwiązanie, które dopasuje do swojej linii produkcyjnej oraz swoich klientów.
Jednocześnie warto postawić na ekologię i kierować się w stronę, która będzie miała pozytywny wpływ na środowisko, a co za tym idzie na wizerunek firmy.
Zostaw komentarz