Żyjemy w czasach, w których świadomość zagrożeń środowiskowych i klimatycznych jest na piedestale. Stale próbujemy zmniejszyć ilość jednorazowych plastikowych butelek. Dbając o pozyskiwanie przyjaznych dla środowiska materiałów do produkcji, firma nie tylko wspiera zrównoważony rozwój, ale też buduje pozytywny wizerunek marki.

Główną zaletą szklanych butelek jest ich obojętność chemiczna. Szklane opakowanie nie wchodzi w reakcję z substancją, ze znajdującym się w nim produkcie. W tym jest nieprzepuszczalne, co czyni je najbardziej stabilnym ze wszystkich materiałów opakowaniowych. Nie ma ryzyka dostania się szkodliwych substancji chemicznych do żywności lub napojów pakowanych w szkło. Nie są potrzebne żadne dodatkowe bariery ani dodatki.

Szklane butelki – świetne rozwiązanie, ale nie bez wad

Szklane butelki są genialnym rozwiązaniem, jednocześnie moją kilka swoich wad. Najważniejszą z nich jest ich kruchość. W przeciwieństwie do butelki plastikowej, która wiele wytrzymuje i nie jest dla niej problemem upadek na ziemię czy stoczenie się ze schodów. Jednocześnie jest mniej ekologiczna i nie powinna zostać używana wielokrotnie. Dodatkowo plastik w butelce po otwarciu może reagować z cieczą, np. zmieniając jej smak.

Pakowanie szklanych butelek musi być zdecydowanie bardziej staranne i ostrożniejsze niż plastikowych. Dlatego też jest więcej szczegółów, na które należy zwrócić uwagę. Nikt przecież nie chce by, w paczce jedna z butelek pękła i zalała pozostała zawartość.

Bezpieczne pakowanie szklanych butelek. Czym wypełnić karton?

Pakowanie ciężkich i kruchych przedmiotów może być dość trudne. Dlatego warto zadbać o kilka aspektów pakowania butelek, które sprawią, że nie będą mieć problemów podczas transportu:

  • Karton do butelek – pakując większą ilość szklanych butelek, warto skorzystać z kartonu, który posiada przegródki komórkowe. Są one dostosowane do danego produktu i sprawiają, że produkty nie poruszają się, jednocześnie dobrze jest zadbać o dodatkowe zabezpieczenie wolnych przestrzeni pomiędzy butelkami a kartonem.
  • Papier prosty i marszczony – ekologiczne wypełnienie, które dobrze dostosuje się do ścianek butelek i kartonu. Wadą tego rozwiązania, jest fakt, że papier marszczony może się przemieścić, a użycie zbyt dużej ilości papieru może spowodować, że opakowanie będzie bardzo ciężkie.
  • Styropian – nic nie zapewni lepszego zabezpieczania niż dedykowana forma do produktu. Pakowanie szkła do wysyłki w wykonaną na zamówienie formę styropianową pozwoli na najwyższe zabezpieczenie. Styropian jest lekki i sztywny, a co za tym idzie, nie wywiera nacisku na delikatne produkty szklane. Dodatkowo formy można układać warstwowo w stosy, a forma może mieć uchwyt do przenoszenia. Wadą tego rozwiązania jest najczęściej wyższy koszt pakowania i konieczność zamawiania formy styropianowej pod dany produkt.
  • Falista tektura – każdy zna i prawie każdy ją używał. Gruba tektura falista w środku dobrze wypełni opakowanie i zamortyzuje upadek paczki.

Wybór pudełka przy pakowaniu szkła do wysyłki

Korzystanie z odpowiedniego pudełka jest szczególnie ważne przy produktach szklanych. Szczególnie szklane produkty nie mogą być narażane na przemieszczanie się w paczce. Nawet dobrze zabezpieczone produkty mogą się stłuc, gdy paczka, w której jest wolna przestrzeń, spadnie na ziemię.

Przesyłki wysyłane za pomocą firm kurierskich przechodzą przez wiele terminali, rąk i taśmociągów. Zawsze istnieje szansa, że taka paczka spadnie i może być narażona na uszkodzenie. Dodatkowo przesyłki w Polsce są przewożone ciężarówkami. Zgodnie z zasadą powinny zostać ułożone, cięższe na lżejszych co sprawia, że paczki z butelkami najczęściej będą ułożone na dole. Wolna przestrzeń może sprawić, że inna ciężka i mała paczka uszkodzi pudełko, a przy wyciąganiu produkty wpadną.

Ważnym elementem jest etykieta. Żeby przesyłka była jak najmniej razy obracana powinna znajdować się na górze paczki i być widoczna. Kolor etykiety nie powinien się zlewać z kolorem paczki, a wyróżniać. Tak by w łatwy sposób została znaleziona i odczytana. Dodatkowo warto umieścić etykietę informującą, że w paczce znajduje się szkło np. „Fragile” czy „Uwaga szkło”.

Optymalizacja pakowania szkła do wysyłki

Przy większej ilości produktów warto zadbać o automatyzację procesu pakowania. Pozwoli to na zwiększenie ilości pakowanych produktów na minutę oraz odciążenie pracowników z najtrudniejszych fizycznych zadań. Sklep z maszynami do pakowania zaopatruje w sprzęt, który pozwoli na zwiększenie wydajności pakowania, a co za tym idzie zwiększenie konkurencyjności.

Do zautomatyzowania linii produkcyjnych m.in.: napojów czy płynów służą maszyny rozlewnicze. Specjalizują się one w napełnianiu butelek. Celem ich nie jest tylko automatyzacja, ale również zwiększenie poziomu higieny produkcji. Maszyny rozlewnicze sprawiają, że kontakt z pracownikiem jest ograniczony, a co za tym idzie, eliminuje się ryzyko zawarte w czynniku ludzkim.



Sprawdź produkty powiązane z tym artykułem!

Maszyny nalewające ciecze gazowane

Maszyny nalewające ciecze gazowane

Maszyny nalewające z podciśnieniem

Maszyny nalewające z podciśnieniem

Maszyny nalewające objętościowe

Maszyny nalewające objętościowe

Maszyny nalewające grawitacyjnie z lekkim ciśnieniem

Maszyny nalewające grawitacyjnie z lekkim ciśnieniem