Nie każdy zdaje sobie sprawę, że droga, którą musi przebyć paczka, od sprzedawcy do klienta jest wymagająca. Mimo że często trwa jeden lub dwa dni, przechodzi przez wiele rąk i taśmociągów. Żeby klient otrzymał zamówienie nieuszkodzone, pracownicy sklepu internetowego muszą dobrze zabezpieczyć towar. Nie od dziś wiadomo, że dla klientów poza produktem ważne jest również, jak dana rzecz została zapakowana.
Niewidoczna etykieta
Z pewnością nie ma nic gorszego dla magazyniera lub kuriera niż etykieta, której kolor zlewa się z paczką. Właśnie to od nich zależy, jak szybko produkt zostanie dostarczony do klienta. Przy natłoku paczek może się zdarzyć, że etykieta nie zostanie zauważona i paczka zostanie odłożona pod taśmę, co może skutkować dłuższym przebywaniem paczki w magazynie.
Etykieta powinna się znajdować na górze paczki, dzięki temu pracownicy nie będą obracać jej w poszukiwaniu kodów znajdujących się na etykiecie. Dodatkowo nie powinna ona zostać naklejona na zgięcia, rogi lub nierówności. Tak by bez problemu została zeskanowana.
Niewłaściwe zabezpieczenie towaru w paczce
Sklepy internetowe najczęściej nie posiadają dedykowanych opakowań, takich jak mają producenci np. sprzętu elektronicznego. Wymusza to zastosowanie dodatkowych wypełniaczy, które zabezpieczą produkty znajdujące się w paczce. Może być to papier makulaturowy, skorupki, folia bąbelkowa – są to podstawowe szeroko dostępne wypełniacze. Co więcej, jeśli produkty mają ostre narożniki, które mogą się zniszczyć lub uszkodzić inny towar należy je dodatkowo zabezpieczyć.
Zabezpieczając towar w paczce, warto zwrócić uwagę, by nie znajdował się w niej luz pomiędzy produktami i przy brzegach opakowania. O ile po zapakowaniu może się wydawać, że przesuwające produkty nie powinny się uszkodzić, to pamiętajmy, że może ona np. spaść z taśmociągu. Ponadto paczki są przewożone w ciężarówkach i oczywiście podczas załadunku panuje zasada, która mówi, że lżejsze paczki dajemy na cięższe. Jednocześnie nie zawsze będzie taka możliwość. Po lekkiej paczce może trafić się kilka cięższych, które ją przygniotą i uszkodzą podczas transportu lub nawet zniszczą delikatny towar.
Nieodpowiednia taśma klejąca lub źle sklejona paczka
Nawet najlepsze wypełnienie na wiele się nie zda, jeśli paczka zostanie nieuważnie sklejona. Niewłaściwie sklejona paczka może się otworzyć, a towar wypaść i nawet jeśli nie uszkodzi się, raczej nikt nie zadba o włożenie towaru z powrotem do paczki. Tak jak by to zrobili pracownicy sklepu internetowego.
Taśmą pakowną należy okleić wszystkie newralgiczne punkty paczki, czyli łączenie, zgięcia i rogi. Oczywiście, nie warto nadmiernie obklejać paczki, ponieważ utrudni to jej otwarcie, jednocześnie nie opłaca się oszczędzać taśmy. Należy wziąć również pod uwagę, na jakie warunki atmosferyczne będzie narażona paczka. Klej taśmy może nie łączyć dobrze przy wysokich temperaturach i nasłonecznieniu czy też w zimowej aurze.
Warto zwrócić uwagę, że zakłady produkcyjne coraz częściej optymalizują proces pakowania towaru, korzystając z maszyn do pakowania paczek. Tak, nawet ten proces może zostać zautomatyzowany. Zaglądając na sklep z maszynami pakującymi, można znaleźć maszyny, które znacznie usprawnią ten proces. Znajdują się w nim zarówno półautomatyczne, jak i automatyczne urządzenia do pakowania. Zdecydowanie zmniejszają możliwość popełnienia błędów przez pracowników.
Wystające paczki na paletach
Ustawienie paczek na paletach jest świetnym sposobem na zabezpieczenie towaru w transporcie, oczywiście o ile zostanie zrobione to dobrze. W przypadku paczek różnej wielkości należy je układać, tak by zablokować możliwość wywrócenia się. Niedopuszczalne jest, by jakaś paczka wystawała z palety. Osoba jadąca wózkiem widłowym może zaczepić wystającą paczką o np. regał i doprowadzić do wypadku.
Mając ułożone paczki na palecie, należy dokładnie owinąć paletę stretchem. Nie jest to łatwe, a w przypadku większej ilości towaru dokładne zabezpieczenie palety może okazać się trudne, co przekłada się na niedokładność. Rozwiązaniem tego problemu mogą stać się owijarki do palet cyklop. Służą one do precyzyjnego owijania palet, które zapewnia bezpieczeństwo, zdecydowanie przyśpiesza owijanie i w dużej mierze wyręcza pracownika.
Dobrze owinięta paleta będzie zachowywać się jak jedna wielka paczka. Odpowiednie zabezpieczenie towaru na paletach sprawi, że produkty nie zostaną uszkodzone. Dodatkowo ogranicza możliwość przetarcia paczek podczas wyładunku wózkiem widłowym.
Układanie paczek paletyzatorami magazynowymi
Ręczne układanie produktów na paletach jest zdecydowanie czasochłonne. Do zwiększenia prędkości ładowania paczek lub butelek służą paletyzatory. Przeciętnie maszyna jest w stanie ułożyć około 100 warstw w ciągu godziny. Najbardziej wydajne maszyny w tym czasie przygotują nawet 200 warstw. Zdecydowanie zwiększy to wydajność pracy magazynu oraz odciąży pracowników fizycznych.
Zostaw komentarz