Jednym z ważniejszych elementów, na które zwraca uwagę większość przedsiębiorstw, jest dążenie do optymalizacji podatności transportowej, produkowanych przedmiotów. Większość sklepów umożliwia wysyłkę w najodleglejsze zakamarki świata, a aby tam dotrzeć przedmiot potrzebuje odpowiedniego opakowania. Zanim dotrze do odbiorcy końcowego, czeka go często daleka droga z wieloma przystankami na załadunki i rozładunki. Czasami po drodze przechodzi przez ręce dostawcy, aby dopiero na końcowym etapie dotrzeć do konsumenta, czyli indywidualnego odbiorcy. Zawartość powinna dotrzeć w nienagannym stanie, co często jest nie lada wyzwaniem.
Opakowanie ma znaczenie
Opakowanie stanowi barierę ochronną produktu i zabezpiecza go przed działaniem czynników zewnętrznych. Każdy producent pakujący swój towar pragnie go jak najlepiej ochronić, dlatego zwraca dużą uwagę nie tylko na rodzaj stosowanego kartonu, ale także na jego wielkość. Powinna ona być możliwie jak najbardziej dopasowana do samego produktu znajdującego się w środku. Dzięki temu nie będzie się on przemieszczał, co może zniwelować szansę na uszkodzenie. Przy przesyłkach zawierających większą ilość surowców tworzone są ładunki zbiorcze, które łączą pojedyncze opakowania w całość.
Co to jest opakowania modułowe?
W przedsiębiorstwach czy hurtowniach, a dokładniej w ich magazynach, można dostrzec regały, które wypełnione są towarem zapakowanym w kartony. O ile pojedyncze, małe paczki które nadajemy samodzielnie mogą mieć dowolną wielkość, to takie znajdujące się w magazynach zostały ustandaryzowane. Dlaczego? Dzięki temu znacznie prościej jest dostosować jedno maszyn pakujących, środków transportowych czy urządzeń ładujących. Dzięki temu znacznie łatwiej zadbać także o optymalizację podatności transportowej.
Aby ujednolicić te wymagania została wprowadzona norma ISO 3394-1974 (E), której zapisy wprowadzają do międzynarodowego obrotu towarowego określenia dotyczące wymiarów ładunków jednostkowych. Jako podstawę wyliczania poszczególnych elementów przyjęto opakowanie o podstawowej powierzchni 400mm x 600 mm. Skąd takie wymiary? Chodzi o dostosowanie do palety transportowej, której wielkość wynosi 800 mm x 1200 mm lub 1000 mm x 1200 mm. Dokonując dzielenia lub mnożenia podstawowego wymiaru uzyskujemy rozmiary całego systemu opakowań modułowych.
Opakowania modułowe - wymiary
Odgórnie zostało wprowadzonych 5 modułów, które są wielokrotnością modułu podstawowego. Zaliczają się do nich:
- 1200 x 1000
- 1200 x 800
- 1200 x 600
- 1200 x 400
- 800 x 600
Dodatkowo zostały wyróżnione także submoduły, których podstawą wyliczenia jest rozmiar 600 x 400. Należą do nich:
- 600 x 200
- 600 x 133
- 600 x 100
- 300 x 400
- 300 x 200
- 300 x 133
- 300 x 100
- 200 x 400
- 200 x 200
- 200 x 133
- 200 x 100
- 150 x 400
- 150 x 200
- 150 x 133
- 150 x 100
- 120 x 400
- 120 x 200
- 120 x 133
- 120 x 100
Dlaczego ważne są opakowania modułowe?
Wymiary samej powierzchni nie rozwiązują jednak całego problemu związanego z ujednoliceniem i optymalizacją podczas transportu czy magazynowania. Istotnym czynnikiem, który ma na to wpływ jest także wysokość pakunku. To element, który także potrzebuje ujednolicenia. Zostały więc ustalone odgórnie standardy, które biorą pod uwagę zarówno wielkość otworów drzwiowych, bram czy skrzyń samochodowych, ale także wysokość regałów magazynowych czy wysokość samych pomieszczeń takich jak hale produkcyjne. Ustalono, że wysokość załadunku czyli wysokość samego ładunku plus wysokość palety powinna wynosić 105 cm lub pomiędzy 160-190 cm.
Wprowadzone normy są stworzone aby pomóc, ale ostateczna decyzja zawsze należy do producenta. Jednak dostosowanie swoich opakowań do podanych wytycznych ma na celu stworzenie optymalnego systemu transportowego i pozwala na optymalizację.
Opakowania modułowe zapakowane automatycznie
W wielu firmach stosuje się maszyny pakujące, które znacznie przyspieszają końcowy etap produkcji. Pozwalają nie tylko na bezpieczne zapakowanie produktu, który sprzedajesz, ale także na zrobienie tego w estetyczny sposób. Jako producent maszyn opakowaniowych wiemy, że szybkość i sprawność danej maszyny to kluczowe elementy, którymi kierują się właściciele firm podczas zakupów. Dlatego w naszej ofercie udostępniamy różnorodne produkty, które sprawdzą się zarówno w małych firmach jak i na dużych liniach produkcyjnych. Możesz wybierać spośród dość tanich urządzeń, które co prawda nie posiadają rozwiniętej funkcjonalności, ale wciąż wykonają swoją pracę zdecydowanie bardziej wydajnie niż pracownik. Jeśli zależy Ci na tym, aby urządzenie posiadało więcej możliwości musisz liczyć się z nieco większą inwestycją. Jednak pamiętaj, że jest to inwestycja, która w przyszłości z pewnością szybko Ci się zwróci. Przed zakupem zastanów się jakie funkcje potrzebne są Ci obecnie, a jakie mogą przydać się w przypadku rozwoju działalności czy przebranżowienia. Postaw na produkty, które umożliwiają dopasowanie się do różnych możliwości. A jeśli nadal nie do końca wiesz, jaki produkt wybrać postaw na profesjonalną poradę i porozmawiaj z nami.
Zostaw komentarz