Odpowiednie zapakowanie produktu ma ogromny wpływ na jego bezpieczny transport, a także przechowywanie w magazynie. Opakowanie stanowi warstwę, która zabezpiecza go przed działaniem czynników zewnętrznych czy uszkodzeniem podczas wstrząsów. Jeśli prowadzisz sklep elektroniczny, w którym oferujesz wysyłkę swoich produktów, to wybór odpowiedniego opakowania dla sprzętu elektronicznego powinien być dla Ciebie priorytetem. Nie wiesz jak to zrobić? W tym artykule doradzimy Ci, jak dobrać odpowiednie pudełko do wysyłki tak, aby dotarła ona szczęśliwie do klienta.
Jakie cechy powinny mieć opakowania na elektronikę?
Urządzenia elektroniczne są niezwykle delikatne i wyjątkowo narażone na zniszczenie podczas wysyłki. Nieodpowiednie zapakowanie może spowodować, że silny wstrząs czy nieodpowiednie warunki zewnętrzne spowodują jego zepsucie. To z kolei doprowadzi do powstania strat finansowych dla firmy. To jedynie czarny scenariusz, którego możesz w łatwy sposób uniknąć. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednie zapakowanie wysyłanego sprzętu. Wbrew pozorom to właśnie od opakowania zależy w jakim stanie urządzanie dotrze do klienta.
Nie zawsze istnieje możliwość wysyłki sprzętu elektronicznego w oryginalnym opakowaniu od producenta. Wtedy jeszcze większą uwagę musisz przyłożyć do sposobu jego spakowania. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj tektury, który został użyty do produkcji pudełka. Dobrą ochronę daje takie z tektury co najmniej trójwarstwowej.
Jak zapakować sprzęt elektroniczny do wysyłki?
Dobrej jakości karton to istotny element, ale liczy się także to co znajdzie się w środku pudełka. Pamiętaj, aby opakowanie było jak najbardziej dobrane do rozmiaru samego przedmiotu. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie zawsze istnieje taka możliwość. Wtedy z pomocą przychodzą elementy wypełniające, które zabezpieczają sprzęt wewnątrz pudełka. Co sprawdzi się przy delikatnych urządzeniach elektronicznych takich jak laptopy, komputery czy tablety? Najlepszym wyborem będą wypełnienia antystatyczne, czyli:
- Folia bąbelkowa
- Kieszenie powietrzne
- Wkładki z tektury falistej
- Styropian
Jest jeszcze jeden bardzo ważny element, który ma wpływ na bezpieczeństwo wysyłki, a często jest pomijany. Chodzi o taśmę, która zabezpiecza przesyłkę przed samoistnym otwarciem. Pamiętaj, aby stosować do pakowania wytrzymałą, szeroką taśmę. Dzięki temu pudełko nie otworzy się podczas transportu.
Jak zapakować laptopa do wysyłki?
Laptopy są znacznie cięższe niż tablety czy smartfony, dlatego do jego spakowania powinno używać się wzmocnionej konstrukcji. W tym przypadku warto postawić na wytrzymałe kartony pięciowarstwowe, które oprą się różnego rodzaju wstrząsom i sprawią, że przedmiot bezpiecznie przetrwa transport. Musisz także pamiętać o dobraniu rozmiaru samego kartonu do wielkości urządzenia. Do laptopa dołączone są przeważnie dodatkowe akcesoria takie jak chociażby zasilacz. Podczas pakowania musisz pamiętać o odpowiednim odizolowaniu go od samego laptopa. Najlepiej zrobić to za pomocą folii pęcherzykowej czy styropianu. Zasilacz zabezpieczony w ten sposób sprawi, że zniwelujesz ryzyko pęknięcia czy zarysowania sprzętu.
Karton użyty do pakowania nie może być zbyt duży, jednak nie może być także zbyt mały. Pomiędzy krawędziami opakowania, a laptopem powinna znajdować się wolna przestrzeń, którą będziesz mógł wypełnić za pomocą materiału. Pozwoli to na amortyzację ewentualnych uderzeń i sprawi, że laptop nie porysuje się podczas transportu. W niektórych przypadkach istnieje także możliwość umieszczenia na opakowaniu informacji o tym, że w środku znajduje się delikatny produkt. Wtedy firmy kurierskie dostają jasny przekaz, że powinny zwrócić na niego szczególną uwagę.
Pakowanie elektroniki - postaw na automatyzację!
W sklepach produkujących sprzęt do pakowania dostępne są maszyny, które pozwalają na zautomatyzowanie etapu pakowania. Dzięki temu nie tylko przyspieszysz sam proces pakowania, ale także wprowadzisz standaryzację. Kartoniarki mogą występować w formie półautomatycznej i automatycznej. Pierwsza grupa wymaga zaangażowania pracownika, jednak jego rola sprowadza się do prostych, powtarzalnych czynności. Natomiast urządzenia automatyczne działają całkowicie samodzielne i na żadnym etapie nie wymagają pomocy człowieka. W przypadku dużych zakładów produkcyjnych może okazać się, że to inwestycja która szybko się zwróci.
Niektóre z nich posiadają także funkcję zaklejania, więc przygotowują produkt całkowicie do wysyłki. To nie tylko znacząco przyspiesza proces pakowania, ale pozwala także na oszczędność. Maszyna zużywa powtarzalną ilość taśmy, znacznie mniejszą niż w przypadku zaklejania paczek ręcznie. Różnice są naprawdę widoczne. Trzecim, istotnym argumentem który przemawia za zastosowaniem automatycznego rozwiązania jest zwiększenie trwałości i wytrzymałości samego opakowania. Innym wyborem, na który często stawiają klienci są maszyny składające kartony.
Zostaw komentarz